5 najbardziej uzależniających substancji na świecie

Człowiek to istota, która w łatwy sposób może uzależnić się dosłownie od wszystkiego. Oczywiście nie w każdym przypadku występuje tzw. uzależnienie fizyczne – czyli fizyczne odczuwanie braku rzeczy, od której jesteśmy uzależnieni – lecz czasem pojawia się tylko tzw. uzależnienie psychiczne. Najłatwiej uzależniamy się od używek i narkotyków, ponieważ oferują one doznania, których trudno szukać gdzie indziej.

Trudno jednak ocenić potencjał uzależniający danej substancji. Na jednych może ona działać tak, a na innych może działać zupełnie inaczej. Dlatego wśród naukowych badań znajdziecie wiele różnych wersji listy „najbardziej uzależniających substancji na świecie”. My dzisiaj posłużymy się tą sporządzoną przez David’a Nutta oraz jego zespół z Royal College of Psychiatrists.

Potencjał każdej substancji został oceniony na podstawie trzech różnych czynników: uzależnienia fizycznego, uzależnienia psychicznego oraz przyjemności, jaką niesie z sobą zażywanie danego środka. Kazdy narkotyk miał również punktację. Oceniano je w skali od 0 do 3, gdzie 3 to najwyższy wynik a 0 to najniższy. Zaczniemy od substancji, która zdaniem ekspertów, uzależnia najmniej:

5. Alkohol

Oczywiście na liście znajdują się również legalne używki, a nie tylko nielegalne. Alkohol otrzymał notę 1,9 punkta na 3 możliwe. W trakcie swojego działania używka ta wchodzi w interakcję z mózgiem, dzięki czemu wowołuje poczucie przyjemności i błogości.

4. Barbiturany

Barbiturany to potoczna nazwa pochodnych kwasu barbiturowego. Środki te szczególnie popularne były w USA na przełomie lat 50-tych i 70-tych. Przepisywane były, jako leki nasenne, znieczulajace oraz przeciwpadaczkowe. Ludzie szybko odkryli jednak inne objawy działania leków i w ten sposób barbiturany stały się bardzo popularne wśród młodzieży. Przy niskich dawkach mogą wywoływać stan euforii. Barbiturany otrzymały 2 pkt. na 3 możliwe.

.


.