Udar daje 4 sygnały, które z łatwością rozpoznasz. Ta wiedza ratuje ludzi.

.


.

Udar to przerażająca, zagrażająca życiu sytuacja, która niestety przytrafia się wielu osobom.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Udar mózgu to wyścig z czasem!!! Na pomoc jest zaledwie kilka godzin. Udar jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia i jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. W Polsce średnio co 8 godzin ktoś ma udar mózgu. To uszkodzenie mózgu spowodowane zaburzeniem przepływu krwi. Jeśli mamy do czynienia z zamknięciem naczynia zaopatrującego dany obszar w mózgu, mówimy o udarze niedokrwiennym „zawale mózgu”. Jeśli dojdzie do pęknięcia naczynia i wynaczynienia krwi , mówimy wówczas o udarze krwotocznym potocznie nazywanym „wylewem”. W leczeniu udaru mózgu najważniejsza jest szybkość i uciekający czas. Na rozpoczęcie leczenia farmakologicznego mamy tylko 4,5 godziny od początku wystąpienia objawów udaru mózgu! Wówczas po wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań możemy podjąć leczenie trombolityczne, polegające na podaniu dożylnym leku powodującego udrożnienie zamkniętego naczynia. Ewentualnie do 6 godzin, przy odpowiednich wskazaniach, można przeprowadzić mechaniczne udrożnienie naczynia , nazywa się to mechaniczną trombektomią. Wtedy poprzez tętnicę udową wprowadzamy odpowiedni cewnik do miejsca, w którym zamknięte jest naczynie w mózgu i staramy się za pomocą specjalnej siateczki usunąć przeszkodę. Dlatego tak ważne jest, żeby pacjenci zgłaszali się jak najszybciej!!!!!!! #neurologist #neurologistlublin #doctor #doktor #lekarz #neurolog #doktoratwork #udar #udarmozgu #udarmózgu #udarmózguliczysięczas #tromboliza #trombectomia #trombectomy #trombektomia #trombolisis #stroke

Post udostępniony przez dr Anna Brzozowska-Jaśkiewicz (@dr_neuro.beauty)

Problem ten może dotknąć praktycznie każdego, nawet ludzi młodych.

Jeśli ktoś ma udar, musisz działać szybko. Eksperci twierdzą, że jeśli problem zostanie rozwiązany w ciągu 3 godzin, nadal istnieje spora szansa na wyleczenie.

Są pewne wyraźne znaki ostrzegawcze, które pomogą wyłapać problem na czas. American Stroke Association (partner American Heart Association) wymyślił akronim, który pomoże Ci zapamiętać najczęstsze objawy!

..

.

.

#1. Zbliżający się udar powoduje, że twarz osoby zaczyna opadać

Innym razem dana osoba może odczuwać drętwienie lewej strony ciała, szczególnie twarzy, nogi lub ręki. Jeśli nie jesteś pewien, poproś osobę, aby się uśmiechnęła i/lub wysunęła język. Jeśli mają udar, będą mieli problem z wykonaniem tej czynności.

#2. Udar powoduje utratę funkcji mięśniowych, dlatego twarz może wyglądać na opadającą

Z tego samego powodu mogą nie być w stanie kontrolować swoich ramion. Wypróbuj inny prosty test: poproś osobę, aby podniosła obie ręce. Jeśli ma udar, będzie miał z tym problem, lub nie będzie mogła w ogóle podnieść ramion. W niektórych przypadkach dana osoba może nie być w stanie chodzić.

[FACEBOOK

Wyświetl ten post na Instagramie.

🎄Chciałabym dziś podzielić się pewną przedświąteczną refleksją po rozmowie z pacjentami. Otóż wielu z nich żali się, że są pomijani w czasie świątecznych przygotowań, bo ktoś za nich zrobi coś lepiej, szybciej, dokładniej. A przecież osoby z afazją, z niedowładem potrzebują po prostu tylko więcej czasu i wsparcia. Dajmy im to! A jeśli brakuje nam cierpliwości, to może joga? Pozycja drzewa wzmacnia fizyczną i emocjonalną równowagę, może my spróbować poćwiczyć razem z naszym partnerem. Polecam! #terapiamowy#terapiaafazji #terapialogopedyczna #afazja #udarmózgu #logopeda #neurologopedia #neurologopeda #logopedia #psycholog #neuropsycholog #terapia #terapiadorosłych #geragogika #terapialogopedyczna #terapiazajęciowa #montessori

Post udostępniony przez @ afazja_terapia

..

#3. Problemy z mową to kolejny objaw udaru mózgu

Osoba przeżywająca udar może mieć problem z mówieniem lub rozumieniem innych, którzy próbują z nią rozmawiać. Poproś takiego człowieka, aby wypowiedział proste zdanie takie, jak „niebo jest dziś bardzo niebieskie”. Jeśli mowa będzie niewyraźna lub osoba nie będzie w stanie wypowiedzieć zdania, jest to jasny sygnał, że coś jest nie tak.

W 2011 roku widzowie rozdania nagród Grammy uważali, że reporterka CBS, Serene Branson, miała udar, gdy zaczęła mówić niespójnie podczas ceremonii. Objawy okazały się być spowodowane przez poważną migrenę, ale epizod ten podniósł świadomość tego szczególnego znaku ostrzegawczego udaru mózgu.

Jeśli zauważysz kogoś z tymi objawami, dzwoń po pogotowie.

Wyświetl ten post na Instagramie.

#udarmózgu #stroke #liczysięczas #fizjoterapia #osteopathy 🤯🤯✊✊👨‍⚕️👩‍⚕️Udar mózgu – wg WHO to nagłe wystąpienie ogniskowych objawów zaburzeń czynności mózgu trwające dłużej niż 24 godziny i wynikające z przyczyn naczyniowych. Rocznie rejestruje się w Polsce ok. 70 tys. nowych zachorowań, z czego śmiertelność wynosi ok. 40%. Jeśli zaobserwujesz u siebie lub innych zaburzenia czucia po 1 stronie ciała, drętwienia połowy twarzy, opadnięcie kącika ust, zmniejszenie siły mięśniowej kończyny, zaburzenia mowy, pogorszenie widzenia, zaburzenia koncentracji, bóle i zawroty głowy – nie lekceważ objawów – LICZY SIĘ CZAS ! Udar doprowadza do niepełnosprawności, wg National Stroke Assosiation tylko u 10% pacjentów udar nie pozostawia żadnych deficytów neurologicznych.

Post udostępniony przez dr n.med. A. Kubsik-Gidlewska (@dr_kubsik_gidlewska)

..

Należy zrobić to od razu. Pamiętaj, że jeśli zadziałasz szybko, możesz uratować komuś życie.

Warto również znać inne potencjalne objawy.

#4. Osoba ta może mieć kłopoty z widzeniem, być oszołomionym i zdezorientowanym, mieć silny ból głowy lun nawet stracić przytomność

Mamy nadzieję, że znajomość tych objawów pomoże Ci szybko rozpoznać udar. Wiedza ta może uratować komuś życie.